دانش فیلتر

هوا ترکیبی از گازهای مختلف است؛ هوای معمولی شامل ۱۲ درصد اکسیژن، ۷۸ درصد نیتروژن، یک درصد آرگون و ۰٫۰۳ درصد دی اکسید کربن و مقادیر اندکی از گازهای هیدروژن، نئون، کریپتون، هلیوم، زنون و مقدار متغیری از بخار آب می باشد.

علاوه بر ترکیب ذکر شده، هوا دارای ذرات بیشمار دیگری نیز می باشد که از طرق مختلف بوجود آمده اند. این ذرات می توانند به وسیله باد، طوفان، وقوع زلزله، دود ناشی از خودروها و کارخانجات و غیره ایجاد شوند. بنابراین، گرد و غبار موجود در جو ترکیبی از مه، دود، ذرات ریز غلات و الیاف خواهد بود. یک آنالیز از ها نشان می دهد که در آن ذرات دوده، کوارتز، خاک رس، ذرات فلز، اجزای ریز مربوط به گیاهان و حیوانات، مواد ارگانیک ناشی از کتان و الیاف گیاهی، موجود است. هوا همچنین دارای ذرات ریز هاگ و گرده و جوانه نیز می باشد. این ذرات، که به صورت معلق در هوا و گازهایافت می شوند آئروسل نامیده می شوند. با توجه به این که هوا همیشه شامل این ذرات ریز آلودگی است، باید توجه داشت که آن ها به شدت برای محیط ما خطرناک هستند. به منظور کاهش یا جلوگیری از آسیب ها، ذرات با اندازه های مختلف بایستی فیلتر شوند.

فیلتر ذرات بزرگ

فیلتر ذرات بزرگ در دسته بندی استاندارد EN 779 جای می گیرد. کلاس های G1 تا G4 به منظور بررسی میزان گیر انداختن ذرات در برابر جریان مصنوعی از غبار قرار می گیرند.

فیلتر ذرات ریز

فیلتر ذرات ریز در دسته بندی استاندارد EN 779 جای می گیرد. کلاس های M5 تا F9 به منظور بررسی میزان کارکردشان در مقابل جریان DEHS یا انواع مشابه آئروسل ها قرار می گیرند. میانگین بازدهی با شمارش ذرات با اندازه ۰٫۴ um تعیین می شود. کلاس های F7 تا F9 نیازمند حداقل یک درصد Efficiency می باشند. (.M.E)

فیلتر ذرات بسیاز ریز

فیلتر ذرات بسیار ریز (فیلترهای ULPA, HEPA, EPA) در دسته بندی استاندارد EN 1822  جای می گیرد. کلاس های E10 تا U17 با درجه ای بر اساس میزان نگهداری که “بیشترین اندازه نفوذ ذرات” (MPPS) نامیده می شود، بر اساس استاندارد DIN EN 1822 دسته بندی می شود. بازه MPPS-با توجه به نوع مدیا- بین ۰٫۱ تا ۰٫۳ میکرومتر دسته بندی می شود.

استانداردها

استاندارد های متنوعی در مورد فیلتراسیون هوا مطرح است . مهمترین آن استاندارد اروپا EN779 و استاندارد آمریکایی Ashrae 52 است. استاندارد EN779 مربوط به استاندارد فیلتر هوا است و در سه دوره ۲۰۱۲ , ۲۰۰۲, ۱۹۹۳ تکمیل شده است. این استاندارد فیلتر ها را به شش گروه اصلی تقسیم می کند. 

U Class

 Ulpa Filter که از U15 تا U17 تقسیم می شود و درمدل استانداردی EN 1822 گنجانده شده است.

H Class

گروه بعدی گروه Hepa Filter است که مدل استاندارد آن EN1822 است که تقسیم بندی آن شامل H10 تا H14 می¬باشد.

M Class

در تقسیم بندی دوره ۲۰۱۲، یک میان¬گروه به این مجموعه اضافه شده که عبارت است از M5 و M6.

F Class

کلاس F برای Fine filter که از F5 تا F6 تقسیم می شود . تقسیم بندی های هر دو گروه بر اساس اندازه ذراتی که گرفته می شود و همچنین بر اساس Arrestance و EFFiciency انجام می شود. 

G Class

کلاس G که برای Coarse filter است و از G1 تا G4 تقسیم می شود .